Łódzki Festiwal Dobrego Smaku [16-19 czerwca ]

Nasza księgarnia turystyczna ArtTravel.pl zaangażowała się w współorganizacje i udział w 13 odsłonie Festiwalu Dobrego Smaku w Łodzi. Przewodnim hasłem tegorocznej edycji były „Cztery Strony Świata” rozumiane jako kulinarna podróż po kuchni całego globu. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem smakoszy i dostało pozytywne recenzje w mediach.

W ramach Festiwalu Dobrego Smaku postanowiliśmy zaprosić podróżników, którzy doskonale poznali kuchnie krajów, o których opowiedzieli zebranemu audytorium w naszej stacjonarnej księgarni na ul. Gdańskiej 145. Najpierw kulinarnymi doświadczeniami wegetarianina w Chinach podzielił się z nami Robert Robb Maciąg – laureat dwóch Travelerów, autor książek „Rowerem przez Chiny” oraz „Tysiąc Szklanek Herbaty”. Spotkanie z Robbem odbyło się w czwartek, natomiast dzień później, dzięki kolejnemu zaproszonemu podróżnikowi przenieśliśmy się do Gruzji. Krzysztof Matys – podróżnik, przewodnik, z wykształcenia historyk i religioznawca opowiedział nam o kuchni gruzińskiej oraz związanym z nią obyczajem supry.

Wstęp na obie prelekcje był bezpłatny. Wystąpienia prowadzących urozmaicały multimedialne slajdy, a pięcioro pierwszych uczestników obu spotkań otrzymało od nas nagrody w postaci przewodników. Ponadto Robert Robb Maciąg podarował nam dwa własnoręcznie podpisane egzemplarze swojej debiutanckiej książki, które przeznaczyliśmy jako nagrody w konkursie organizowanym na naszym fanpage’u.

Prelegentom oraz gościom:

Dziękujemy za udział w wielkiej kulinarnej podróży!

Kategorie: InformacjeTagi: , Bookmark

Możliwość komentowania jest wyłączona.